17-10-2019 eKurier | Kultura
Ze Szczecina na estrady świata

To idzie młodość

To idzie młodość
Trio Jazzowe Marcina Maseckiego i Grzegorz Tarwid na tegorocznym Szczecin Jazz Festival podczas koncertu w Filharmonii im. M. Karłowicza.Fot. Grzegorz SIWA

Rozmowa z organizatorem Jazz Forum Showcase 2019 – redaktorem naczelnym miesięcznika „Jazz Forum” Pawłem Brodowskim

 

Kilka dni temu Szczecin był gospodarzem najważniejszej dla młodego polskiego pokolenia jazzowego imprezy artystyczno-marketingowej Jazz Forum Showcase 2019. Spotkanie młodych jazzmanów to możliwość prezentacji swoich umiejętności muzycznych, jak i promocyjnych wobec szefów agencji marketingowych, artystycznych oraz dziennikarzy muzycznych ze – Stanów Zjednoczonych, Polski, Austrii, Rosji, Japonii, Hiszpanii oraz krajów skandynawskich. Organizatorem forum było „Jazz Forum”, Miasto Szczecin oraz Szczecińska Agencja Artystyczna.

– Szczeciński Showcase – czy to pierwsze tego typu forum dla młodych jazzmanów w Polsce?

– Tak, to właściwie pierwsze pełnowymiarowe forum dla młodych zespołów jazzowych w naszym kraju. Wcześniej takie spotkanie, ale tylko cząstkowe, było organizowane kilka lat temu we Wrocławiu przy okazji międzynarodowej konferencji dotyczącej młodego europejskiego jazzu.

– Dlaczego wybraliście Szczecin?

– Od pewnego czasu Szczecin bardzo dynamicznie zaznacza swoje miejsce na jazzowej mapie Polski i Europy. W mieście organizowane są znakomite imprezy jazzowe (Szczecin Jazz Festiwal), odbywa się sporo koncertów, tworzy się też prężne środowisko muzyków jazzowych. Na słowa uznania zasługuje też szczecińska publiczność wypełniająca miejsca, gdzie jazz w mieście się gra. W Szczecinie jest też znakomite lokum, gdzie można organizować imprezy na wysokim poziomie, mam tu na myśli filharmonię szczecińską oraz inne sale i kluby, gdzie odbywają się koncerty. Chciałbym też wspomnieć o szczecinianinie Sylwestrze Ostrowskim – bardzo energicznym muzyku, który łączy karierę muzyczną z działalnością promocyjno-marketingową szczecińskiego środowiska jazzowego. To dzięki jego staraniom tak ważna impreza, jaką jest Jazz Forum Showcase 2019, mogła odbyć się w waszym mieście.

– Kogo zaprosiliście na tegoroczny Showcase i jakie były kryteria doboru?

– Na nasz apel odpowiedziało 80 zespołów jazzowych, z czego do prezentacji wybraliśmy osiem. W Szczecinie pokazaliśmy to, co w młodym polskim jazzie jest najciekawsze i najbardziej twórcze. Zaprezentowaliśmy też takie odkrycia jak – znakomita pianistka Kasia Pietrzko czy mającą za sobą koncerty z Leszkiem Możdżerem grupę Wizzdub. Zespoły, które zaprezentowały się w Szczecinie to muzycy najwyższej klasy, którymi możemy pochwalić się w Polsce, ale też na rynku europejskim. Podczas forum muzycy prezentowali swój dorobek, odpowiadali na pytania, jaki mają pomysł na promocję swojej w sztuki.

– A jak pan, również w kontekście szczecińskiego Showcase, ocenia kondycję polskiego młodego jazzu?

– Dzisiaj młodzi jazzmani to ludzie bez kompleksów, prezentujący się wszędzie tam, gdzie gra się jazz – od uznanych festiwali po małe kluby jazzowe. Ukazuje się tak wiele płyt do recenzowania, że nie nadążamy z pisaniem. Dzisiaj młodzi muzycy to znakomicie wykształceni artyści, a bywa też tak, że na egzaminach do akademii muzycznych pojawiają się muzycy, którzy prezentują poziom cenionych absolwentów tych uczelni.

Rozmawiał Andrzej WIŚNIEWSKI

Zawartość dostępna dla czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści

Pełna treść artykułu dostępna po zakupie
eKuriera
z dnia 17-10-2019